Novinky ze světa: Změna klimatu a světové zemědělství v roce 2025

Novinky ze světa: Změna klimatu a světové zemědělství v roce 2025

Nejnovější vývoj v oblasti zemědělských postupů, technologických inovací a politických iniciativ ukazuje na pokračující úsilí zemědělského sektoru přizpůsobit se dopadům klimatických změn a zmírnit je. Přinášíme přehled aktuálních zpráv o uhlíkovém zemědělství, organických postupech a technologických inovacích pro české zemědělce.

Uhlíkové zemědělství získává na významu

Podle informací z AgroPages získala indická společnost Grow Indigo 10 milionů USD od British International Investment na podporu klimatické odolnosti a zvýšení příjmů zemědělců. Tato investice má podpořit praktiky uhlíkového zemědělství, které zlepšují zdraví půdy a zvyšují zemědělskou produktivitu.

Indická vláda také zintenzivnila úsilí o zlepšení úrovně organického uhlíku v půdě, což je klíčové pro zvýšení úrodnosti půdy, zvýšení výnosů plodin a snížení emisí skleníkových plynů.

Rozvoj ekologického zemědělství a technologií

Společnost Nitricity oznámila financování ve výši 10 milionů dolarů na výstavbu závodu na výrobu organických hnojiv v centrální Kalifornii, jak uvádí AgroPages. Tento závod má produkovat hnojiva šetrnější k životnímu prostředí, čímž podporuje přechod k udržitelnému zemědělství.

V Evropě se podle dat z AgroPages již téměř 11 procent zemědělské půdy obhospodařuje ekologicky, což odráží rostoucí závazek k organickým postupům napříč kontinentem. Tento posun je způsoben poptávkou spotřebitelů po organických produktech a ekologickými přínosy spojenými s ekologickým zemědělstvím.

Digitální zemědělství a genetický výzkum

Technologické pokroky v zemědělství hrají klíčovou roli při řešení problémů spojených se změnou klimatu. AgroPages informuje, že využití umělé inteligence (AI) a strojového učení transformuje management plodin a plánování. Například mapování plodin pomocí AI pomáhá zemědělcům a tvůrcům politik zlepšit zemědělské plánování a alokaci zdrojů.

V Argentině společnost Tekron předvedla drony pro precizní zemědělství a Plantium představil systém postřiků řízený umělou inteligencí s názvem ocuWeed. Tyto technologie zvyšují přesnost a účinnost zemědělských postupů, snižují plýtvání zdroji a minimalizují dopady na životní prostředí.

V oblasti genetického výzkumu byla podle AgroPages vyvinuta technika genového editování CRISPR k řešení rezistence vůči insekticidům, což je rostoucí problém v managementu škůdců. Společnost Qi Biodesign se připojila k projektu rýže zaměřenému na posílení globální potravinové bezpečnosti prostřednictvím genetického výzkumu.

Politické iniciativy a tržní trendy také formují budoucnost zemědělství odolného vůči klimatickým změnám. V Brazílii ministerstvo zemědělství nasadilo drony na polích s geneticky modifikovanou cukrovou třtinou, zatímco Mexiko schválilo ústavní zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice.