Novinky ze světa zemědělství: Evropské trendy 2025
Evropské zemědělství prochází významnými změnami v oblasti regulací nových genomických technik (NGT), výhledů pro non-GMO plodiny a rozšiřování ekologického zemědělství. Přinášíme souhrn nejdůležitějších informací z posledních zpráv ENGA a AgroPages.

Vývoj regulací nových genomických technik
Podle zpráv Evropské asociace pro non-GMO průmysl (ENGA) zahájila Evropská komise konzultační proces ohledně možné deregulace nových genomických technik (NGT), často označovaných jako nové GMO. Dne 14. března 2025 se členské státy EU dohodly na „společném přístupu“ k legislativě NGT, což připravilo půdu pro jednání mezi institucemi EU. ENGA aktivně vyzývá laboratoře po celé Evropě, aby se spojily a upozornily na rizika navrhované deregulace. Asociace zdůrazňuje potřebu robustních metod detekce GMO pro zajištění transparentnosti a svobodné volby spotřebitelů.
Tržní předpovědi pro non-GMO plodiny
Podle informací z ENGA se očekává, že sektor non-GMO v Evropě zaznamená v roce 2025 růst, přičemž prognózy naznačují zvýšení produkce non-GMO plodin. Tento růst je však ovlivněn potenciálními obchodními konflikty, které by mohly vést k významné cenové volatilitě. Tržní zpráva ENGA, nyní již v šestém vydání, zdůrazňuje hlavní trendy na trzích tří nejvýznamnějších non-GMO plodin v Evropě. Zpráva podtrhuje důležitost zachování stabilního regulačního prostředí pro podporu růstu sektoru non-GMO a zmírnění rizik spojených s tržními výkyvy.

Ekologické zemědělství a technologické inovace
Podle údajů AgroPages pokračuje v Evropě růst ekologického zemědělství, přičemž téměř 11 % zemědělské půdy je nyní obhospodařováno ekologicky. Tento trend podporují různé iniciativy zaměřené na zvýšení udržitelnosti a odolnosti vůči klimatickým změnám. Například společnost Lundberg Family Farms urychluje výzkum a vývoj klimaticky příznivých regenerativních odrůd ekologické rýže prostřednictvím vlastního šlechtitelského programu. Společnost Nitricity zároveň oznámila financování ve výši 10 milionů dolarů na vybudování závodu na výrobu organických hnojiv ve střední Kalifornii.
Technologický pokrok hraje v transformaci evropského zemědělství klíčovou roli. Využití umělé inteligence a strojového učení se stává stále běžnějším, s aplikacemi od mapování plodin po precizní zemědělství. Například společnost Plantium spustila v Argentině systém postřiku poháněný umělou inteligencí ocuWeed. Společnost Tekron předvedla drony pro precizní zemědělství, což dále ilustruje integraci technologií v moderním zemědělství.
AgroPages rovněž informuje o rozvoji uhlíkového zemědělství jako klíčové strategie pro zvýšení odolnosti vůči klimatu a snížení uhlíkové stopy zemědělského sektoru. Iniciativy jako cesta k produkci ječmene s nulovými emisemi uhlíku od společností BASF a Boortmalt, které vyprodukovaly první ověřené jednotky dopadu v Evropě, dokládají závazek k udržitelnosti.