Novinky z evropské zemědělské politiky: Jednání o nových GMO a růst produkce non-GMO plodin

Novinky z evropské zemědělské politiky: Jednání o nových GMO a růst produkce non-GMO plodin

Evropské zemědělství prochází významnými změnami v oblasti regulace nových genomických technik (NGT) a produkce non-GMO plodin. Současně roste význam precizního zemědělství a ekologických postupů. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších novinek z dubna 2025.

Zahájení jednání o legislativě pro nové genomické techniky

Podle informací Evropské asociace pro non-GMO průmysl (ENGA) se chystá zahájení vyjednávání mezi institucemi EU o nové legislativě týkající se nových genomických technik (NGT), označovaných také jako nové GMO. Členské státy EU dosáhly 14. března 2025 „společného přístupu“ k této legislativě, což otevírá cestu k dalším jednáním.

Evropský parlament bude hrát klíčovou roli při formování konečné podoby zákona. Diskuse se očekávají zejména kolem otázek bezpečnostního hodnocení, požadavků na označování a potenciálních dopadů na biodiverzitu a tradiční zemědělské postupy.

Výsledek těchto jednání bude mít dalekosáhlé důsledky pro evropský zemědělský sektor. Zastánci NGT argumentují zvýšenou odolností plodin, vyššími výnosy a nižší ekologickou stopou. Kritici však varují před možnými riziky pro biodiverzitu a integritu non-GMO zemědělských systémů.

Rostoucí produkce non-GMO plodin v Evropě

Zpráva ENGA o trhu předpovídá, že produkce non-GMO plodin v Evropě v roce 2025 vzroste. Tento růst je přisuzován rostoucí poptávce spotřebitelů po non-GMO produktech a rozšiřování non-GMO zemědělských postupů napříč kontinentem.

Navzdory pozitivnímu výhledu pro produkci non-GMO plodin zpráva zdůrazňuje potenciální obchodní konflikty, které by mohly vést k významné cenové volatilitě. Tyto konflikty mohou vznikat z geopolitického napětí, regulačních rozdílů a konkurence z regionů produkujících GMO. Taková volatilita představuje výzvy pro zemědělce a účastníky trhu a vyžaduje strategické plánování a řízení rizik.

Technologický pokrok v evropském zemědělství

Jak uvádí zpravodajský portál AgroPages, technologické inovace nadále přetvářejí zemědělskou krajinu v Evropě. Precizní zemědělství, poháněné umělou inteligencí a strojovým učením, získává na popularitě jako prostředek k optimalizaci využívání zdrojů a zlepšení výnosů plodin. Společnosti jako Tekron a Plantium představují inovativní řešení, například drony pro precizní zemědělství a postřikové systémy řízené umělou inteligencí.

Evropská unie také zaznamenává nárůst ekologických a regenerativních zemědělských postupů. K únoru 2025 je téměř 11 % zemědělské půdy v EU obhospodařováno ekologickým způsobem. Tento trend podporují iniciativy jako výzkum Lundberg Family Farms zaměřený na odrůdy rýže šetrné ke klimatu a vývoj organických hnojiv společností Nitricity.