Duben na poli: Klíčové zemědělské práce a optimální příprava půdy

Duben na poli: Klíčové zemědělské práce a optimální příprava půdy

Duben je v českém zemědělství obdobím intenzivní aktivity, kdy se rozhoduje o úspěchu celé sezóny. Správně načasované jarní práce, příprava půdy a výživa rostlin jsou základem pro dosažení kvalitních výnosů. Přinášíme přehled nejdůležitějších agrotechnických opatření, která by měl každý zemědělec v tomto měsíci zvládnout.

Příprava půdy a setí jarních plodin

Duben je optimálním obdobím pro přípravu půdy a setí jarních plodin. Půda by měla být dostatečně prohřátá, ideálně na teplotu kolem 8-10 °C. Pro úspěšné vzcházení je klíčová rovnoměrná příprava seťového lůžka, která zajistí dobrý kontakt osiva s půdou a optimální podmínky pro klíčení.

Při přípravě půdy je důležité zachovat půdní vlhkost. Jarní přísušky mohou negativně ovlivnit vzcházení, proto se doporučuje minimalizovat počet přejezdů a volit technologie, které zachovávají zimní vláhu. U kukuřice a slunečnice lze využít startovací hnojivo PLANSTAR Zea, které díky mikrogranulované formě poskytuje mladým rostlinám rychle dostupný fosfor a zinek v bezprostřední blízkosti kořenů, což podporuje rychlejší zakořenění a lepší odolnost vůči stresovým podmínkám.

U obilovin a řepky je v dubnu vhodné provést preventivní fungicidní ošetření a první aplikaci dusíkatých hnojiv podle stavu porostů. Při ošetření je třeba zohlednit, že rostliny mohou být po zimě oslabené a aplikační dávky by měly být přizpůsobeny aktuálnímu stavu.

Výživa rostlin a fixace dusíku

Duben je klíčovým obdobím pro zajištění správné výživy rostlin. S nastupujícím růstem se zvyšují nároky plodin na dostupnost živin. Pro efektivní výživu rostlin v jarním období je možné využít biologické přípravky jako AZOTOHELP, které dokáží aktivně měnit vzdušný dusík na formu dostupnou pro rostliny a obohacují půdu až o 60 kg N/ha.

Kromě dusíku je potřeba zajistit i dostupnost dalších makro a mikroprvků. U citlivých plodin jako řepka, slunečnice nebo mák je třeba sledovat zejména dostatek bóru. Nedostatek tohoto prvku se projevuje zhoršeným kvetením a tvorbou semen.

U leguminóz, jako je sója, hrách nebo lupina, je vhodné použít očkovací látky před setím. Tyto přípravky obsahují symbiotické bakterie, které pomáhají fixovat vzdušný dusík a zlepšují tak výživu rostlin při nižších vstupech minerálních hnojiv.

Ochrana proti škůdcům a plevele

Duben je obdobím, kdy se začínají aktivovat škůdci a vzcházet plevelné rostliny. Pravidelný monitoring porostů je základem pro včasný zásah. U obilovin je třeba sledovat zejména výskyt mšic, které mohou přenášet virové choroby, a včas zasáhnout vhodným insekticidem.

V případě jarních aplikací herbicidů je důležité respektovat vývojové fáze plodin i plevelů. Herbicidní zásahy jsou nejúčinnější v raných fázích vývoje plevelů. Kvalitu aplikace postřiků může výrazně ovlivnit tvrdost vody, proto je vhodné používat pomocné prostředky pro úpravu postřikové jíchy.

U cukrové řepy a dalších širokolistých plodin je důležité včasné ošetření proti plevelům. První postemergentní aplikace by měla být provedena ve fázi děložních listů plevelů, což zajistí nejvyšší účinnost a umožní snížit dávky herbicidů.

Vzhledem k nestabilnímu dubnovému počasí je důležité flexibilně reagovat na aktuální podmínky a připravit se na rychlé změny teploty i srážek. Polní práce by měly být prováděny s ohledem na dlouhodobou předpověď a optimální půdní podmínky. Sledovat aktuální ceny komodit můžete například zde.