Červenec na poli: Jak využít biostimulanty pro posílení rostlin v období sucha
V červenci čelí zemědělské plodiny často velkému stresu z vysokých teplot a nedostatku vláhy. Správné použití biostimulantů může pomoci rostlinám lépe zvládat tyto nepříznivé podmínky a udržet si vitalitu i v náročném letním období.

Hlavní výzvy červencového období
Červenec je kritickým měsícem, kdy rostliny musí odolávat kombinaci vysokých teplot a častého nedostatku srážek. Tato situace může vést k oslabení rostlin, zpomalení růstu a v konečném důsledku i ke snížení výnosů. Kromě zajištění dostatečné závlahy je klíčové podpořit přirozenou odolnost rostlin vůči stresu.
Pro efektivní podporu rostlin v tomto období je možné využít biostimulant AZOTOHELP, který pomáhá zlepšit příjem živin a zvyšuje odolnost plodin vůči stresu. Jeho aplikace v dávce 0,5-1,0 l/ha může významně přispět k lepšímu překonání náročných podmínek.

Praktická doporučení pro červencovou péči
V současné době je důležité pravidelně monitorovat stav porostů a včas reagovat na příznaky stresu. Zaměřte se především na:
– Kontrolu vlhkosti půdy a včasnou závlahu – Sledování případného výskytu chorob a škůdců – Hodnocení celkové vitality rostlin – Pozorování tvorby generativních orgánů
Pro efektivní využití vody a živin v půdě lze aplikovat Quantum AquaSil v dávce 1-3 l/ha. Tento přípravek pomáhá snížit stres z přísušku a riziko přehřátí porostu při vysokých teplotách.
Příprava na další vegetační období
Již nyní je vhodné začít plánovat podzimní práce a přípravu půdy pro následující sezónu. Důležité je zejména:
– Vyhodnocení účinnosti dosavadních agrotechnických opatření – Plánování postupu sklizně – Příprava strategie zpracování půdy po sklizni – Výběr vhodných přípravků pro podzimní aplikace
Pro sledování aktuální situace na trhu a správné načasování nákupu potřebných přípravků je důležité sledovat vývoj cen. Sledovat aktuální ceny komodit můžete například zde.